Çarşamba, 6 Nisan 2022

Çıkma Belgesi

Bilindiği üzere ÖSYM sınavlarına girip herhangi bir Üniversiteyi kazanmış kişilerden kayıt için diploma istenmektedir. Ancak mezun olan bir öğrencinin diploması AÖL müdürlüğünce en erken 2 ayda hazırlanıp basılabilmektedir. Üniversiteyi kazanan öğrenciler bu belgeyle kazandığı Üniversiteye kaydını yaptırabilirler. Çıkma Belgesi diploma hazırlanıncaya kadar 6 ay diploma yerine geçer. Öğrenciler Çıkma Belgesini  T.C. kimlik numarası beyanı ve Çıkma Belgesi dilekçesiyle şahsen veya posta yolu ile yeni kayıt veya kayıt yenileme yaptırdığı  Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerinden veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerinden alabilirler. Eğer Çıkma Belgesini vekili alacak ise; noterden vekaletname ve diğer evrakların eksiksiz olarak vekilin elinde bulunması gerekmektedir. Eksik evrak ve Faks yolu ile yapılacak olan başvurular AÖL Müdürlüğünce kesinlikle işleme alınmamaktadır.

Çıkma Belgesi almadan önce aşağıda sıralanan maddeleri lütfen dikkatlice okuyunuz.

  1. Çıkma Belgesi zaruri ihtiyaç ise alınız. Mezuniyet yazısı işinizi görecekse onu talep ediniz.
  2. Çıkma Belgesini almadan önce mutlaka Halk Bankası, Ziraat Bankası yada Vakıflar Bankasına 10TL’sı diploma harç parasını ödemeniz gerekmektedir.
  3. Çıkma Belgesi almak için Çıkma İstek dilekçesi ile müracaat etmeniz gerekmektedir.
  4. Yurt dışında eğitim görecek öğrencilerin çıkma belgesini Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğünden (Ankara) almaları yararlarına olacaktır.
  5. Çıkma belgenizin aslını, diplomanızı alırken teslim etmeniz gerektiğini unutmayınız.
  6. Diplomaları basılan öğrenciler (diploma numarası verildiğinden) Çıkma Belgesi talep edemezler. Ancak ilgili irtibat bürolarından mezun olduklarına dair yazı alabilirler.
Çıkma Belgesi dilekçe örneği için buraya tıklayınız.

 

 MEZUNİYET YAZISI

Açık Öğretim Lisesinden dönem sonunda yapılan sınavlar sonucunda mezun olan öğrencilerin diplomaları sınav sonuçları açıklandıktan 2 ay ( bu süreç dönem sonrası iş ve işlemlerin yoğunluğuna göre 3-4 ay olabilir) sonra hazırlanarak dağıtılmak üzere Koordinatör Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerine gönderilmektedir. Sınav sonuçları açıklanıp, mezun olan öğrencilerin diplomalarının Koordinatör Halk Eğitim Merkezlerine gönderilene kadar geçen sürede, öğrencilerden çeşitli sebeplerle acil olarak mezuniyetle ilgili belgeye ihtiyaç duyanlar bölgelerinde bulunan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerinden veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerinden alabilirler. Mezuniyet yazısı için, bankaya para yatırmanıza gerek yoktur ve noterden vekaletname gibi evraklar istenmez.

 

Not: Çıkma belgesi;

a. 18 yaşını doldurmuş öğrenciler veya noterden vekil tayin ettiği kişi,
b. 18 yaşını doldurmamış öğrenciler için, veli (anne-baba) veya velinin noterden vekil tayin ettiği kişi tarafından alınabilecektir.

 

İlginizi çekebilir...

Diploma

Açık Liseden Mezun oldum, Diplomamı Ne Zaman ve Nereden Alabilirim? Açık Öğretim Lisesinden mezun olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Powered by aciklise.net Açık Öğretim Lisesi