Salı, 5 Nisan 2022

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ AZERBAYCAN PROGRAMI

T.C. Millî Eğitim Bakanlığınca Azerbaycan’da yaşayan vatandaşlarımız için Açık Öğretim Lisesi Azerbaycan Programı uygulanmaktadır.

KİMLER BAŞVURABİLİR ?

blankAçık Öğretim Lisesi Azerbaycan Programına Azerbaycan’da geçerli bir ikamet izni olup da;
blank• Türkiye’de ortaokulu veya ilköğretim okulunu bitirenler,
blank• Türkiye’de bulunduğu dönemde lise veya dengi bir okula devam ederken öğrenimini yarıda bırakanlar ile
blank• Yurtdışında öğrenim görüp, denklik yaptırmış ve bu denklik sonucu ortaöğretim(lise veya dengi okul) mezunu olmadığı anlaşılan her yaş ve her meslek grubundaki vatandaşlar başvurabilirler.

BAŞVURU YERLERİ

blankAzerbaycan’da yaşayan vatandaşlarımız Açıköğretim Lisesi Azerbaycan  Programına kayıt yaptırmak için Azerbaycan Bakü ‘ de bulunan ve Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı Türk Okulundaki  İrtibat Bürosuna müracaat edebilir.

BAŞVURU SÜRESİ

blankPrograma ilgi duyan herkes her zaman gerekli başvuruyu yapabilir. Öğrenciler tarafından ilgili bürolara ulaştırılan belgeler eksiksiz ve doğruysa kabul edilir ve Açık Öğretim Lisesi Azerbaycan  Programı öğrencisi olarak kayıt yaptırmak üzere Ankara’ya Millî Eğitim Bakanlığı Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne gönderilir.

KAYITLAR NE ZAMAN VE NASIL YAPILIR?

blankAçıköğretim Lisesi Azerbaycan Programına kayıt işlemleri her yılın çalışma takviminde belirtilen zamanlarda yapılır.

KAYIT İÇİN HANGİ BELGELER GEREKLİDİR?

blankAçık Öğretim Lisesi Azerbaycan Programına kesin kayıt yaptırmak isteyen öğrenci adaylarından şu belgeler istenir :

blank1. Başvuru Dilekçesi
blank2. Öğrenim Belgesi
blank• Ortaokul mezunları için, ortaokul diplomasının aslı veya ilköğretimden mezun olanlar için ilköğretim diplomasının aslı
blank• Liseden ayrılanlar için tasdiknamenin aslı
blank• Yurtdışında öğrenim görenler için, Denklik Belgesinin aslı ( Bu belge Eğitim Müşavirlikleri veya Ataşeliklerinden alınır )
blank3. Nüfus cüzdanı sureti
blank4. 3 adet fotoğraf

ÖĞRETİM SİSTEMİ VE DERS SEÇİMİ

1. Öğretim Sistemi ve Ders Seçimi

blankAçık Öğretim Lisesinde ders geçme ve kredi sistemi uygulanır. Program; ortak, alan ve seçmeli derslerden, öğretim yılı ise birbirinden bağımsız iki dönemden oluşur. Öğrenciler, yapılan sınavlarda, başarılı oldukları derslerin kredisini kazanırlar. Öğretim sistemi Açık Öğretim Lisesi Öğretim Sistemi ile aynıdır.

2. Ortak Dersler

blanka) Ortak Dersler, Açık Öğretim Lisesinden mezun olabilmek için alınması gereken derslerdir. Bu dersler başarılamazsa tekrar alınması gerekir.

blankb) Üç kez sınava girilerek başarısız olunan ortak dersten muaf olunur. Muaf olunan dersin kredisi
kazanılmış olmaz, sadece başarma zorunluluğu ortadan kalkar. Muaf olunan ortak ders, istenirse tekrar alınabilir.

blankc) Açık Öğretim Lisesi ders programında yer alan dersler, ait oldukları döneminden önce alınamazlar. Bir birinin devamı olan bir dersin dönem sırasına göre alınması gerekir. Birbirinin devamı olan ortak derslerden birini başaramayan öğrenci, başaramadığı dersi (Tarih–1 gibi) bir sonraki dönemde, devamı olan dersle birlikte (Tarih–1, Tarih–2 gibi) alabilir.

SINAVLARI KİM YAPAR?

blankAzerbaycan’da yaşayan öğrencilere sorulan sorular T.C. Millî Eğitim Bakanlığı’nca hazırlanıp belirlenen sınav merkezlerinde uygulanmaktadır. Sınavlar Azerbaycan’da bulunan Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı Türk Okullarında yapılır. Sınav sonuçları internet aracılığı ile ilan edilir.

Sınavlara katılmak için kayıt yaptıranlar bu okulun öğrencisi olurlar ve sınavları başarıyla tamamlayanlar bu okulun diplomasını alırlar.

SINAVLARA KİMLER KATILABİLİR?

blankSınavlara Açık Öğretim Lisesi Azerbaycan  Programına kayıt yaptırmış ve durumu AKTİF olan öğrenciler girebilir.

SINAVLAR NE ZAMAN, NASIL VE NEREDE YAPILIR?

blankAçık Öğretim Lisesi Azerbaycan Programına kayıt yaptıran öğrenciler her öğretim yılında birinci ve ikinci dönem sonunda olmak üzere iki kez sınava girerler. Sınavlar T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Açık Öğretim Lisesi yönetmeliğine göre yürütülür ve Türkiye’de uygulanan takvime göre belirlenen bir hafta sonunda iki gün arka arkaya (Cumartesi – Pazar) yapılır. Tüm derslerin sınavları çoktan seçmeli test şeklinde yapılır. Herhangi bir nedenle sınava giremeyen öğrencilere ayrıca ek bir sınav yapılmaz.

blankSınavlar Bakü şehrinde bulunan Türk Okullarında yapılır.

SINAVLARA HAZIRLANMAK İÇİN HANGİ KİTAPLAR KULLANILIR?

blankAçık Öğretim Lisesi Azerbaycan Programında  Türk Okullarından ders notlarını içeren CD’lerden faydalanabilir. Öğrenciler bu CD’lerde bulunan ders notlarından çalışarak sınavlara hazırlanırlar. Bu ders notları Millî Eğitim Bakanlığı tarafından öngörülen içeriğe göre liselerde kullanılan dokümanlar uzaktan öğretim tekniğine göre yeniden düzenlenmiş halidir.

İlginizi çekebilir...

blank

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ KKTC PROGRAMI

S.Arabistan, Libya, Kuveyt, İran ve Azerbaycan’dan sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde yaşayan Vatandaşlarımıza yönelik olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Powered by aciklise.net Açık Öğretim Lisesi